Prenumerata kwartalnika Prawo i medycyna na rok 2018
Strona główna   Poleć stronę   Kontakt  
e-ISSN 1898-5556
ISSN 1506-8757
  Szukaj    
Czy chorzy w stanie terminalnym muszą umierać w szpitalu?

   Jakiś czas temu media obiegła wiadomość o akcie oskarżenia przeciwko lekarzowi, który wypisał ze szpitala chorą z wodobrzuszem, czym naraził ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, a tym samym spowodował jej śmierć.
   Niestety, z tej dość lakonicznej informacji, nie wynika co było przyczyną wodobrzusza. Niemniej wiedza medyczna wskazuje, iż obecnie najczęstszą przyczyną wodobrzusza jest rozsiany proces nowotworowy, który nieuchronnie prowadzi do śmierci.
   Tu należy sobie zadać pytanie, czy takie oskarżenie nie otwiera swoistej „puszki Pandory" dla i tak słabo wydolnego systemu ochrony zdrowia. Sytuacja ta, może z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić, do utrwalenia już istniejącego trendu, iż chory terminalnie lub po prostu człowiek, który dożywa kresu swojego życia, nie może umierać w domu.
   Pytaniem jest, czy wszyscy ludzie chorzy i starzy chcą umierać w szpitalu. W czasie swojego życia zawodowego widziałem sytuacje, w których bezradni, często z utrudnionym kontaktem chorzy, starzy ludzie są najpierw szarpani przez rodzinę, później przez pogotowie, a na końcu przez kliku lekarzy, którzy konsultują nie chorego, a zbliżającą się śmierć. Tragedia, ta jest szczególnie widoczna u tych chorych, którzy w takich razach zaczynają być leczeni w oddziałach intensywnej terapii, tylko dlatego że nie są w stanie wyartykułować braku zgody na leczenie.
   W czasach, w których wszyscy obiecują wszystkim łatwe i dostatnie życie, trudno oczekiwać, iż Sąd weźmie pod uwagę argumenty związane z nadmiernym generowaniem kosztów przez terminalnie chorych leczonych w szpitalu, ale można mieć nadzieję, iż wyrok nie będzie usankcjonowaniem konieczności umierania wyłącznie w szpitalu.

Paweł Wójcik, PiM

   Ten krótki tekst został napisany przed kilku laty i obawiałem się jego publikacji, sądząc że może być odebrany jako zbyt obrazoburczy, jednak nasilenie się tej praktyki, połączone z roszczeniami rodzin pacjentów, skłoniło mnie do jego udostępnienia. Mam nadzieję, że będzie on zaczynem dyskusji dotyczących tych trudnych spraw. Zapraszam do publikacji i wymiany poglądów.

15-09-2016, 15:58, wyświetleń: 2433
drukuj drukuj


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.Copyright © 2007 - 2012 Prawo i Medycyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.