Prenumerata kwartalnika Prawo i medycyna na rok 2018
Strona główna   Poleć stronę   Kontakt  
e-ISSN 1898-5556
ISSN 1506-8757
  Szukaj    
Więcej praw dla rodzących i położnych

Większa niż dotychczas rola położnych, możliwość rodzenia w domu oraz lepsza opieka prenatalna nad matką i dzieckiem – to niektóre z nowych zasad, jakie mają się znaleźć w w przygotowywanym rozporządzeniu ministra zdrowia o tzw. standardach okołoporodowych. W rozporządzeniu może pojawić się też przełomowy zapis, że od tej pory kobieta będzie mogła wspólnie z lekarzem podejmować decyzję o przebiegu porodu.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” w wydaniu z 7 października 2009 r. w Ministerstwie Zdrowia kończą się właśnie prace nad rozporządzeniem, które wyznaczy te nowe standardy porodowe. W rozporządzeniu mają znaleźć się m.in. takie zapisy, że rodząca będzie mogła współdecydować o porodzie: wybierać wygodną dla siebie pozycję, sprzeciwić się podaniu oksytocyny w początkowej fazie porodu czy też bolesnemu nacinaniu krocza. Będzie mogła również poprosić, by bez żadnych opłat towarzyszyła jej bliska osoba. Jeśli w szpitalu nie będą przestrzegane prawa ciężarnej, kobieta będzie mogła się odwołać do nowego rozporządzenia, a potem walczyć o swoje prawa w sądzie.Nowe rozporządzenie znacznie zwiększy kompetencje położnych. Będą one mogły samodzielnie prowadzić ciążę, kierować ciężarną na badania i prowadzić prawidłowy poród bez asysty lekarza. Na poprawę opieki nad matką i dzieckiem ma także wpłynąć postawienie nacisku na tzw. opiekę prenatalną. Kobiety mają być od początku ciąży monitorowane i te z zagrożoną ciążą będą kierowane do szpitala.

W pracach nad nowymi przepisami brali udział, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, przedstawiciele środowiska medycznego. Eksperci akceptowali większość proponowanych zapisów, ale nie wszystkie. Najwięcej sprzeciwu budził ten, który ma przyznawać kobietom prawo do decydowania o własnym porodzie, który nie zyskał aprobaty środowisk lekarskich. Dyskusyjna była również kwestia bezpłatnych znieczuleń, której mimo wielu apeli mediów nie znalazła się w projekcie rozporządzenia. Zdaniem lekarzy, którzy brali udział w pracach nad nowymi standardami, należy w tej sprawie pozostać przy obowiązujących przepisach: znieczulenie jest udzielane tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to wskazane. Takim wskazaniem nie jest jednak sam ból porodowy.

07-10-2009, 10:11, wyświetleń: 1266
drukuj drukuj


Komentarze

Witam ! Próbowałem odszukać ten projekt na stronach MZ, bezskutecznie. Ciekaw jestem czy ciężarna będzie też mogła wybierać między porodem drogami natury a cięciem cesarskim? Czyżby to było usankcjonowanie cięcia cesarskiego "na życzenie" ?
Dodał: pawelmw (2009-10-07 19:20:57)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.Copyright © 2007 - 2012 Prawo i Medycyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.