Prenumerata kwartalnika Prawo i medycyna na rok 2018
Strona główna   Poleć stronę   Kontakt  
e-ISSN 1898-5556
ISSN 1506-8757
  Szukaj    
Jednolite zasady kwalifikacji dawców

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie sposobu działania ośrodków kwalifikujących do przeszczepienia oraz sposobu kwalifikacji potencjalnego biorcy. Projekt rozporządzenia zakłada ujednolicenie zasad kwalifikacji potencjalnych biorców narządów, szpiku oraz komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i pępowinowej.
Konieczność wydania rozporządzenia wiąże się z wejściem w życie nowelizacji z 17 lipca 2009 r. ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, która dodała przepis określający podstawowe zasady działania ośrodków kwalifikujących do przeszczepienia. Zgodnie z nim w zakładach opieki zdrowotnej dokonujących przeszczepień narządów lub szpiku, komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i krwi pępowinowej mogą działać ośrodki kwalifikujące do przeszczepienia. Do zadań ośrodka kwalifikującego należeć ma w szczególności: rejestracja potencjalnych biorców zgłoszonych przez stacje dializ lub zakłady opieki zdrowotnej inne niż ośrodki kwalifikujące, potwierdzanie zgłoszenia potencjalnego biorcy oraz gromadzenie danych potencjalnych biorców zgłaszanych na krajowa listę osób oczekujących na przeszczepienie prowadzoną przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.
Zdaniem autorów rozporządzenia, brak tych rozwiązań, które przewiduje projekt rozporządzenia mógłby niekorzystnie wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo działań tak ważnych dla procedur transplantacyjnych, jak zapewnienie zdrowia potencjalnych biorców narządów, szpiku oraz komórek krwiotwórczych krwi obwodowej i pępowinowej jak również na skuteczność tych procedur przeszczepiania. Proponowane rozwiązania w postaci informatycznej bazy danych krajowych w powiązaniu z bazą europejską i światową, mają zabezpieczyć przejrzystość wszystkich procedur związanych z przeszczepianiem narządów, szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej oraz zabezpieczać dane osobowe
.

Projekt rozporządzenia

23-10-2009, 06:56, wyświetleń: 1394
drukuj drukuj


Komentarze

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.Copyright © 2007 - 2012 Prawo i Medycyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.