XXII OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM KIEROWNICZEJ KADRY MEDYCZNEJ PROFILAKTYKA I ZWALCZANIE ZAKAŻEŃ SZPITALNYCH 2017
Strona główna   Poleć stronę   Kontakt  
e-ISSN 1898-5556
ISSN 1506-8757
  Szukaj    
Wydanie   5/2009

Wiadomości
Proces o bezpodstawną amputację piersi   

W Kielcach rozpoczął się 29 września 2009 r. ponowny proces dwóch chirurgów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oskarżonych o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Sprawa dotyczy przeprowadzonej w maju 2002 roku amputacji piersi i węzłów chłonnych u 41-kobiety. Badania histopatologiczne wykonane po zabiegu nie wykazały raka.

czytaj dalej »
Śmierć po szczepionce   
Ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii rozpoczęło dochodzenie w sprawie 14-latki z Coventry, która zmarła po zaszczepieniu przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka podawana w ramach narodowego programu uodpornienia, chroni przed wirusem brodawczaka ludzkiego, chorobą przenoszoną drogą płciową, która jest najczęściej przyczyną raka szyjki macicy. Program szczepień zostanie wznowiony po wyjaśnieniu przyczyn śmierci dziewczyny.
czytaj dalej »
Kiedy Polska ratyfikuje Konwencję Bioetyczną?   
Dyskusji o wpływie Konwencji z Oviedo na prawodawstwo i praktykę w krajach Europy Środkowej i Wschodniej poświęcona była Międzynarodowa Konferencja Bioetyczna, jaka odbyła się w dniach 23-25 września 2009 r. w Bratysławie na Słowacji. Konwencja ta, regulująca m.in. badania naukowe na ludziach i ludzkich embrionach, przeszczepy organów i tkanek, nie została jeszcze podpisana lub ratyfikowana przez wiele państw, w tym także przez Polskę. Uczestnicy spotkania w Bratysławie zaapelowali do tych państw szybkie dołączenie do grupy stosującej zasady określone w Konwencji.
czytaj dalej »
Miał zoperować przepuklinę, wyciął pępek   
Zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. złotych domaga się kobieta z Gorzowa, której lekarz wyciął pępek, chociaż miał zoperować przepuklinę - pisze "Gazeta Lubuska" w wydaniu z 1 października 2009 r.
czytaj dalej »
Który sąd osądzi lekarzy z krakowskiego aresztu?   
Na początku października Sąd Najwyższy zadecyduje, gdzie będzie toczył się proces trójki lekarzy z krakowskiego aresztu, oskarżonych w związku ze śmiercią rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica. Oskarżonym lekarzom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
czytaj dalej »
Inspekcja pracy: 48-godz. tydzień pracy lekarzy to fikcja   
Środowisko lekarskie chcą doprecyzowania przepisów o czasie pracy. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna”, lekarze mogą liczyć w tych zabiegach na wsparcie ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Zdaniem samorządu lekarskiego po prawie dwóch latach obowiązywania znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej lekarze nie pracują mniej, a bezpieczeństwo pacjentów nie uległo poprawie.
czytaj dalej »
Niedbale wypisane recepty nie będą realizowane   
Uprawnienie pacjenta do zaopatrzenia w leki refundowane jest niezbywalnym prawem ustawowym i nie może być w żadnym razie odebrane aktem niższej rangi, jakim jest rozporządzenie. Realizacja prawa do leku refundowanego wymaga jednak spełnienia szeregu warunków, a jednym z nich jest poprawnie wystawiona recepta lekarska – czytamy w oświadczeniu resortu zdrowia.
czytaj dalej »
Premier powołał rzecznika praw pacjenta   
Krystyna Kozłowska powołana została 2 października 2009 r. na stanowisko rzecznika praw pacjenta - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. 53-letnia Kozłowska jest absolwentką Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie. Ukończyła podyplomowe studia menedżerskie MBA dla kadry medycznej, a dotychczas kierowała  Biurem Praw Pacjenta, działającym przy Ministerstwie Zdrowia.
czytaj dalej »
Aresztowano lekarzy Lwa Rywina   
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w poniedziałek 5 października w Warszawie troje lekarzy podejrzanych m.in.: o korupcję i poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej w związku ze śledztwem dotyczącym sławnego producenta filmowego.
czytaj dalej »
Karetki bez kierowców   
Stacje pogotowia ratunkowego w całym kraju zwalniają kierowców karetek. To jedna z konsekwencji zmian wprowadzonych niedawno przez nową ustawę o ratownictwie medycznym. Załogi karetek to obecnie głównie ratwownicy medyczni, którzy też mają sami prowadzić pojazdy wykorzystywane do pełnienia tej służby. Wywołuje to już protesty ze strony dotychczasowych kierowców, którzy tracą pracę, ale jest także przedmiotem sporów, m.in. wśród lekarzy, co do skutków takiej polityki.
czytaj dalej »
Rzecznik praw pacjenta przedstawia swoje priorytety   
Najczęściej zgłaszane skargi dotyczą trudności w dostępie do leczenia, długich kolejek i czasu oczekiwania na wizytę u lekarza lub zabieg - twierdzi Krystyna Kozłowska, powołana 2 października br. na stanowisko rzecznika praw pacjenta. Nowa rzecznik  przedstawiła także najważniejsze cele swojej pracy.
czytaj dalej »
Nagroda dla Ewy Kopacz za przeciwdziałanie korupcji   
Minister zdrowia Ewa Kopacz została wyróżniona przez Europejską Sieć do Spraw Przeciwdziałania Oszustwom i Korupcji w Ochronie Zdrowia (EHFCN). Nagroda tej organizacji o nazwie Excellence Award, przyznawana organizacji lub osobie, która wykazała się podejmowaniem działań w obszarze walki z oszustwami i korupcją w sektorze opieki zdrowotnej, wręczona została polskiej minister 6 października br. w Edynburgu.
czytaj dalej »
Nowe zasady dokumentowania chorób zawodowych   

Dwa tygodnie na złożenie wniosku o ponowne przebadanie będzie miał pracownik, który się nie zgodzi z orzeczeniem lekarskim dotyczącym jego stanu zdrowia. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób.

czytaj dalej »
Krytykuje lekarzy, nikt nie chce go leczyć   

Warszawski szpital przy ul. Lindleya nie chce leczyć studenta, ofiary głośnego wypadku sprzed roku na jednej ze stacji metra. Powodem jest to - jak pisze "Gazeta Stołeczna" - że zarówno sam pacjent jak i jego rodzina publicznie kwestionują wiedzę i kwalifikacje lekarzy. Zdaniem dyrektora szpitala, ustawa o świadzeniach opieki zdrowotnej pozwala placówce na taką odmowę w sytuacji gdy matka pacjenta zarzuca lekarzom niekompetencję. - Mogłoby to źle wpłynąć na przebieg leczenia - twierdzi dyrektor. Prawo do takiej decyzji szpitala potwierdza Krysztyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, chociaż podaje inną niż dyrektor szpitala podstawę prawną.

czytaj dalej »
CBA zatrzymuje lekarzy na Śląsku   
Trzech lekarzy z legnickiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego zostało oskarżonych o fałszowanie dokumentacji medycznej. W środę 7 października agenci CBA wyprowadzili ich w kajdankach z miejsca ich pracy. Jak pisze „Gazeta Wrocławska”,  wśród zatrzymanych jest ordynator oddziału neurologicznego, jeden z najwybitniejszych fachowców na Dolnym Śląsku, neurolog, która wynajmuje w szpitalu gabinet i prowadzi tam własną praktykę oraz chirurg zatrudniony na kontrakt w poradni chirurgicznej szpitala. Ten ostatni zasłabł podczas zatrzymania i zamiast do aresztu trafił do szpitala. Nie może być przesłuchany do czasu, gdy pozwolą na to lekarze.
czytaj dalej »
Sejm nie uchwalił ustawy o ogólnopolskiej sieci szpitali   
Nie powstanie ogólnopolska sieć szpitali, do której miały być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Projekt przygotowany jeszcze w czasach rządu PiS został 9 października odrzucony w Sejmie  głosami rządzącej koalicji i SLD. Przedstawiciele rządu podkreślali podczas poprzedzającej głosowanie debaty, że projekt ten był niezgodny z koncepcjami rządu dotyczącymi funkcjonowania szpitali.
czytaj dalej »
Copyright © 2007 - 2012 Prawo i Medycyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.