- www.prawoimedycyna.pl
- [email protected]
Zdrowie jest jednym z kluczowych aspektów naszego życia. Prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała i organizmu przyczynia się do dobrego samopoczucia oraz pozwala realizować założone plany. Niemniej jednak na pewne czynniki nie mamy wpływu, w związku z czym czasami zdarza się, że potrzebujemy pomocy lekarza. W takim momencie często zastanawiamy się nad tym, czy jesteśmy ubezpieczeni oraz czy przysługuje nam prawo do opieki medycznej.
Prawo do opieki medycznej przysługuje wszystkim osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenie. W związku z aktualnie obowiązującymi przepisami każda wyżej wymieniona osoba podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Oznacza to, że wizyta lekarska w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia jest darmowa. Co więcej, problemów z dostępem do świadczeń nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą. Odprowadzanie comiesięcznej składki zdrowotnej jest obowiązkiem przedsiębiorców.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób wykonujących działalność na podstawie umowy o dzieło. Charakterystyka tego rozwiązania nie narzuca konieczności odprowadzania składki zdrowotnej. W związku z tym, nie posiadając innego zatrudnienia, takie osoby powinny dobrowolnie zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia i opłacać składki na własną rękę. Alternatywą jest zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny posiadającego takie uprawnienia.
Prawo do opieki medycznej wiąże się nierozerwalnie z ubezpieczeniem zdrowotnym. To właśnie dzięki niemu uzyskujemy prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane w ramach stosunku pracy, w związku z czym będąc zatrudnieni w danym przedsiębiorstwie nie powinniśmy martwić się o to zagadnienie.
Co więcej, prawo do opieki medycznej przysługuje m.in. wszystkim kobietom w ciąży oraz dzieciom do ukończenia 18 roku życia niezależnie od ich sytuacji zawodowej.
Świadczenia zdrowotne to wszelkie działania, które służą ratowaniu, bądź poprawie zdrowia. Innymi słowy, to sytuacja, w której wymagamy opieki lekarskiej, bądź szpitalnej i oczekujemy, że ją otrzymamy. Aby skorzystać za darmo z takiego rozwiązania, musimy posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne. W innym przypadku świadczenia mogą być realizowane prywatnie, w związku z czym należy przygotować się na poniesienie określonych kosztów.
Prawo do opieki medycznej nie zapewni nam również zwrotu kosztów w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach nie realizujących kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Szpitale są uważane za miejsca, w których pacjenci powinni czuć się bezpiecznie i być leczeni z najwyższą star
Prawo medyczne to niewątpliwy kodeks, który systematyzuje i ułatwia prace lekarzom, lekarkom, pielęgniarzom or
Do sądów trafia coraz więcej spraw cywilnych i karnych dotyczących szkód, jakie ponieśli pacjenci przez błędy