- www.prawoimedycyna.pl
- [email protected]
Do sądów trafia coraz więcej spraw cywilnych i karnych dotyczących szkód, jakie ponieśli pacjenci przez błędy medyczne. Pojęcie to jest bardzo szerokie - dotyczy uchybień spowodowanych nie tylko przez lekarzy, ale też innych pracowników ochrony zdrowia: pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, farmaceutów itd.
Błędy medyczne są spowodowane przez zaniedbania medyczne. Ich źródłem mogą być chociażby braki w wiedzy i doświadczeniu, wybór nieodpowiednich metod diagnostyki czy leczenia lub zwykłej niestaranności oraz podejmowania błędnych decyzji. W niektórych przypadkach zaniedbania medyczne wynikają z problemów systemowych, takich jak niewystarczająca liczba wykwalifikowanego personelu czy nieposiadanie odpowiedniego sprzętu.
Pacjenci poszkodowany wskutek błędów medycznych musi liczyć się z dłuższym procesem powrotu do zdrowia, który nierzadko wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Część błędów medycznych okazuje się niemożliwa do naprawienia, więc poszkodowani odczuwają je do końca życia. W skrajnych sytuacjach błędne decyzje kadry medycznej skutkują nawet śmiercią pacjenta.
Jeśli w postępowaniu przed sądem zostanie udowodnione, że działania pracownika medycznego rzeczywiście spowodowały uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej, skazany jest zobowiązany do zapłaty odszkodowania na rzecz pokrzywdzonego. Jego wysokość jest wyliczana na podstawie kosztów poniesionych przez pacjenta. Uwzględnia się w nich koszty leczenia, wydatki na dojazdy do placówek medycznych czy utracone zarobki, a także szkody niemajątkowe, jakich doświadczył poszkodowany, czyli np. ból lub inne negatywne odczucia powstałe na skutek błędu medycznego.
Szpitale są uważane za miejsca, w których pacjenci powinni czuć się bezpiecznie i być leczeni z najwyższą star
Prawo medyczne to niewątpliwy kodeks, który systematyzuje i ułatwia prace lekarzom, lekarkom, pielęgniarzom or
Zdrowie jest jednym z kluczowych aspektów naszego życia. Prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała i organizmu p